Accueil » ZPRÁVY » Tipy pro domácnost: 3 triky, jak uchovat rychle plesnivé ovoce

Tipy pro domácnost: 3 triky, jak uchovat rychle plesnivé ovoce

Komu se nestalo, že mu ovoce příliš rychle shnilo a skončilo v koši? Pokud vás nebaví plýtvat ovocem, které se rychle kazí, je tento článek určen právě vám.

Podělíme se s vámi o 3 snadné tipy, jak udržet ovoce déle. Zjistíte, že několik malých změn vám může pomoci zabránit plýtvání potravinami. Jste připraveni naučit se několik domácích tipů na zavařování ovoce? Začněme!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Klára Bednářová (@klara_bedy)

Zjistěte, proč vaše ovoce hnije

Konzumace ovoce je prospěšná jak pro vaše zdraví, tak pro vaše potěšení. Je však náchylná k hnilobě a je důležité pochopit, co ji způsobuje, abyste mohli přijmout nezbytná opatření k jejímu zachování. Hlavními příčinami hniloby ovoce jsou teplo a vlhkost.

Bakterie se při vystavení ovoce těmto vlivům rychle množí a způsobují jeho hnilobu. Přítomnost jiného poškozeného nebo hnijícího ovoce nebo zeleniny může způsobit hnilobu i u sousedních produktů.

Rány, jako jsou řezné rány a škrábance, mohou být také příčinou hniloby. Ovoce, které bylo ošetřeno chemickými látkami, může také rychleji vykazovat známky hniloby.

Použití přírodních metod konzervace

Konzervace potravin je odvěká praxe uchovávání potravinářských výrobků po optimální dobu a v optimální kvalitě. Zejména ovoce lze konzervovat přírodními metodami, které jsou nejen jednoduché na provedení, ale také velmi účinné.

Mezi nejčastěji používané metody patří solení a sušení. Solení je metoda, při níž se ovoce posype solí a nechá se sušit na vzduchu. Tím se zabrání růstu bakterií a ovoce si zachová svou vlhkost a chuť.

Dalším způsobem konzervace ovoce je sušení. Při této metodě se ovoce vystaví působení horkého vzduchu, který odstraní vlhkost a dodá mu charakteristickou barvu a strukturu.

Velmi účinnou přírodní metodou konzervace ovoce je kvašení. Jedná se o maceraci ovoce v uzavřeném prostředí bez přístupu světla. Díky této metodě si potraviny zachovávají vitamíny, minerály a chuť bez použití umělých konzervačních látek.

Správné skladování ovoce

Základním postupem pro uchování ovoce je jeho správné skladování. Většinu ovoce lze skladovat při pokojové teplotě, některé však vyžadují specifické skladovací podmínky. Je důležité vědět, které ovoce je třeba uchovávat v chladu a které je nejlepší skladovat při pokojové teplotě. Ovoce, které je třeba uchovávat v chladu, byste měli vložit do vzduchotěsné nádoby nebo zabalit do plastového sáčku.

Zde jsou uvedeny podmínky skladování nejběžnějších druhů ovoce:

  • Rajčata, papriky a okurky je nejlepší skladovat při pokojové teplotě, mimo dosah přímého slunečního světla a na větraném místě.
  • Třešně, jahody, maliny a borůvky je nejlepší skladovat ve vzduchotěsné nádobě v chladničce.
  • Jablka, hrušky, pomeranče a citrony je nejlépe skladovat v chladničce.
  • Banány a avokádo vydrží lépe při pokojové teplotě, ale měly by se rychle sníst.

Abyste zabránili rychlému hnití ovoce, nenechávejte ho na přímém slunci ani v blízkosti jiných potravin, které mohou produkovat etylen, jako jsou brambory, kukuřice a petržel. Nakonec se ujistěte, že jste ovoce snědli co nejdříve, a pokud si všimnete jakýchkoli známek hniloby, vyhoďte je.

Alternativy pro zamezení vzniku odpadu

Existuje mnoho způsobů konzervace ovoce, ale existují i alternativy k jeho vyhazování. Když máte příliš mnoho ovoce, můžete ho darovat přátelům nebo sousedům. Ovoce můžete také zmrazit, aby vám vydrželo déle. To je ideální pro ovoce, které se nedá krátkodobě sníst. Můžete z nich také vyrábět džemy, kompoty nebo jiné výrobky.

Můžete je sušit na vzduchu nebo v troubě. Sušené ovoce lze skladovat delší dobu a konzumovat jako svačinu nebo přidávat do pokrmů. Nakonec je můžete zpracovat na šťávu nebo alkohol, což je vynikající způsob, jak je dlouhodobě uchovat.

Existují různé způsoby, jak uchovat příliš rychle dozrávající ovoce po delší dobu. Nejúčinnější jsou techniky skladování v chladu, ale velmi praktická mohou být i další řešení, jako je použití papírových sáčků, přidání octa nebo vakuové balení, která vám pomohou uchovat ovoce déle.

mm
O autorze, Marie Černá
Ahoj, jmenuji se Sarah a jsem webová redaktorka už 5 let. Začala jsem svou kariéru v oblasti komunikace, kde jsem objevila svou vášeň pro psaní a tvorbu obsahu pro web. Poté jsem se rozhodla specializovat se na webové psaní a pracovala jsem pro různé společnosti a komunikační agentury. Psala jsem pro webové stránky v různých oblastech, jako je technologie, móda, zdraví a wellness a také jsem pracovala na projektech přirozeného zpětného odkazu, abych zlepšila viditelnost webových stránek ve vyhledávačích.